Vardar-Viena : Juventus Wien - 2:2

Unentschieden

Deutsch

Das zweite Spiel im Ligacup ging am 13.11 gegen Juventus Wien. Ein sehr interessantes Match mit zwei verschiedenen Halbzeiten. Die erste Hälfte gehörte klar Vardar und die zweite dominierte Juventus. Das Match fing sehr stark an und Vardar kombinierte, ähnlich wie gegen Roma, sehr schön nach vorne. Ein traumhaftes Spiel das von Zuschauerseite aus sehr viele attraktive Momente bot. Die gute Leistung der Heimmannschaft wurde durch zwei Treffer in der 22. und 27.Minute gekrönt. Eine klare und verdiente Führung der Heimmannschaft die bis zum Pausenpfiff eine konstante Leistung bot. Man ging fröhlich und zufrieden aus der Kabine obwohl der Trainer die Mannschaft davor warnte zu überheblich zu werden und das Match aus der Hand zu geben. So geschah es dann leider auch und Juventus übernahm nach dem Anpfiff langsam aber sicher das Spiel. Die starke Leistung der Gäste wurde durch einen Treffer in der 70.Minute belohnt. Nun wurde auch die Heimmannschaft langsam wieder wach und es wurde wieder eine spannende und ausgeglichene Partie. Als alle glaubten, dass das Spiel 2:1 enden wird gelang den Gästen zwei Minuten vor Schluss, nach einem Sitzer vom Vardar-Keeper, der Ausgleichstreffer.

Faktum ist, dass es ein sehr ausgeglichenes und schönes Spiel war. Werbung für die 3.Klasse eigentlich!

Mazedonisch

Vtoroto kolo od Liga kupot se odigra na 13.11.2011 protiv Juventus Wien.Eden interesen natprevar so dve razlicni poluvreminja. Prvoto poluvreme mu pripadna ubedlivo na ekipata na Vardar, dodeka vo vtoroto dominirase Juventus.Natprevarot zapocna so jaka inicijativa od strana na Vardar,ciisto igraci slicno kako protiv Roma, so brzi kombinacii napagjaa kon golot na protivnikot.Eden navistina izvonredno ubav natprevar, koisto na gledacite im ponudi mnogu atraktivni momenti za uzivanje vo fudbalski majstorii.Dobrata igra na domasniot tim bese nagradena so dva pogodoci koisto bea postignati vo 22 i 27 minuta.Edno ubedlivo i zasluzeno vodstvo na ekipata na Vardar, kojasto do krajot na prvoto poluvreme prodolzi so istata igra.So toj rezultat se zamina na poluvremeto.
Na pocetokot na vtoroto poluvreme, igracite so nasmevka i zadovolni izrazi na licata izlegoa na terenot, pritoa kako pomalku zaboravajki gi predupreduvanjata na trenerot deka ekipata na Juventus e dobra ekipa i vo nieden moment i pokraj ubedlivoto vodstvo, ne treba da se potceni i so toa da se ispusti kontrolata na mecot. Megutoa tokmu toa se sluci i ekipata na Juventus posle svirezot na sudijata poleka ja prevzema inicijativata vo svoi race. Taa nivna dobra igra bese nagradena so pogodok vo 70 minuta.Ovoj pogodok kako da gi razbudi igracite na Vardar i od toj moment povtorno se igrase eden izednacen naprevar. I koga site veruvaa deka so toj rezultat ke zavrsi natprevarot,na gostite im pojde od raka, na dve minuti pred krajot, posle edna greska na golmanot na Vardar, da go izednacat rezultatot.

Mozeme samo da zaklucime deka toa bese eden mnogu ubav i intersen natprevar. Vistinska reklama za fudbalot vo 3Klasa.

Unsere