Zagrevanje

Dynamo Meidling(B) - Vardar 3:10 (1:4)

Deutsch

Am 27.11.2011 spielten wir gegen die B-Mannschaft von Dynamo Meidling. Die Wetterbedingungen zum Spielen waren sehr gut ganz gleich ob der Rasen sichtbar durch die kalte Jahreszeit beeinträchtigt war. Die Meidlinger zeigten sich als eine sehr gastfreundliche und faire Mannschaft und so waren die Voraussetzungen für ein gutes Vorbereitungsspiel da.
Nach dem Anpfiff folgte die ersten Minuten ein kurzes Abtasten beider Mannschaften bevor das erste Tor in der 5.Minute fiel. Ab da wurde klar wer der Herr am Platz ist. Eine gute Kombination folgte der nächsten und in den nächsten 20.Minuten folgten noch zwei weitere Treffer. Kurz darauf erzielten die Gastgeber das erste Tor aus einem gelungenen Konter und einem Stellungsfehler der Vardar Abwehr. Doch das hinderte Vardar nicht daran weiter Druck zu machen und weitere zahlreiche Chancen auszuarbeiten. Schade ist eigentlich nur, dass aus diesen zahlreichen Chancen nur eine in ein Tor umgewandelt wurde. So ging es mit einem 1:4 in die Garderobe.
Nach der Pause zeigte sich dasselbe Spiel am Platz. Vardar dominierte das Mittelfeld sehr stark und eine Chance folgte der nächsten. So kam es auch schnell zum fünften Tor. Nach diesem Treffer wurden die Vardar Spieler recht Eitel und jeder wollte unbedingt, durch individuelle Dribbling-Aktionen selbst ein Tor schießen. So wurde die Abwehrarbeit vernachlässigt und Dynamo verkürzte auf 5:3. Das war aber auch alles was der sympatischen Truppe aus Meidling gelang. Vardar erwachte wieder und so wurde das Kollektivspiel wieder aufgenommen. Bis zum Schlusspfiff fielen so auch fünf weitere Treffer!

Alles in Allem eine recht einseitige Sache und die 90.Minuten wurden sehr sportlich und ohne Verletzte über die Bühne gebracht! Nochmals ein herzliches Dankeschön an die sehr faire und sympatische Dynamo Truppe!

Mazedonisch

Na 22.11.2011 go odigravme natprevarot protiv "B" ekipata na Dinamo Meidling.Vremenskite uslovi za igranje bea relativno dobri, iako trevata poradi predhodni mecevi igrani na loso zimsko vreme , bese dosta ostetena.Protivnickata ekipa se pokaza kako mnogu gostoprimliv i korekten domakin, pa so toa bea stvoreni site uslovi za eden dobar prijatelski natprevar.
Posle pocetniot svirez na sudijata , sledese nekolkuminutno ispituvanje na protivnikot i veke vo 5-tata minuta padna prviot gol i ekipata na Vardar veke vodese so 1:0. Od toj moment veke bese jasno koj go ima glavniot zbor na terenot. Sledea kombinacii koj se redea kako na lenta i veke vo slednite 20 minuti padnaa uste dva gola.Kratko posle toa, domakinite uspeava da namalat na 3:1 , preku edna uspesna kontra akcija vo koja sto odbranata na Vardar napravi edna greska vo procenkata.Megjutoa,toa mnogu ne se odrazi na igrata na Vardar i tie prodolzija da prevat pritisok i da redat ubavi kombinacii i sansi.Navistina e prava steta sto od tolku dobro iskombinirani akcii i stvoreni sansi, se postigna samo uste eden gol. So toj rezultat od 4:1 se otide na pauza.
Posle pauzata, na terenot ista slika. Vardar ja dominirase suvereno sredinata na terenot i akciite i dobri kombinacii veke ne mozea da se brojat.Taka, brzo padna i petiot gol. Posle ovoj pogodok, veke igracite na Vardar pocnaa da mislat premnogu na sebicni akcii i indivindualni driblinzi. Bukvalno sekoj eden igrac sakase po sekoja cena sam da ja izdribla odbranata na protivnikot i sam da postigne pogodok. Se redea edna po druga egoisticni akcii. Duri i od onie igraci od odbranata. So toa bese zapostavena odbranata i protivnikot uspea da postigne dva pogodoci, so sto namali naq 5:3. Megjutoa, toa bese se sto simpaticnite domakini uspeava da napravat. Ovie dva pogodoci kako da gi razbudija igracite na Vardar i kolektivnata igra bese povtorno vospostavena. Posle ova, do krajot na natprevarot bea postignati uste 5 pogodoci.
Na krajot da konstatirame deka ekipata na Vardar bese ubedlivo podobar protivnik i deka 90-te minuti se odigraa vo edna izvonredno fer i korektna atmosfera.Uste ednas blagodarnost do ekipata na Dinamo na ukazanoto gostoprimstvo.

Unsere